fbpx
  • اتصل بنا : 201556919966+
  • البريد الإلكترونى :

أنشطة بمنهج مونتيسوري يمكن تنفيذها بأدوات متاحة بالمنزل (الجزء الثاني)

اسم النشاط: حالات المادة
الأدوات: مفرش سيلكون. صينية. كوب به ماء. مكعب خشب.
بالونة. ثلاث كروت مكتوب عليها (صلب، سائل، غاز).
الهدف: التعرف على حالات المادة وهي (صلب، سائل، غاز).
السن:من (5-4) سنوات فأكثر .
خطوات التنفيذ:

  1. أضع المفرش السيلكون على المنضدة وعليه الأدوات.
  2. أقول للطفل إنهارده هناخد نشاط (حالات المادة).
  3. أضع الكارت الأول ومكتوب (صلب) وأقول مع الإشارة للكارت (صلب).
  4. أضع الكارت الثاني ومكتوب (سائل) وأقول مع الإشارة للكارت (سائل).
  5. أضع الكارت الثالث ومكتوب (غاز) وأقول مع الإشارة للكارت (غاز).
  6. أمسك المكعب الخشب وأقول للطفل ده مكعب خشب جامد وجامد يعني (صلب) وأعطيه يمسكه ثم أضعه تحت كارت (صلب) وأقول مكعب يعني صلب.
  7. أمسك الكوب الذي به الماء وأقول مع الإشارة للكوب (ما به يعني سائل) وأضع الكوب تحت كارت (سائل) وأقول (ميه يعني سائل).
  8. أنفخ البالونة وأوري الطفل الهواء الخارج منها وأقول (الهواء اللي جوه البالونة اسمه غاز) وأضع البالونة تحت كارت (غاز).
  9. أخذ نفس ثم ألم الأدوات فقط (المكعب، الكوب به الماء، البالونة).
  10. أعمل مراحل الدرس الـ (3) على (صلب، سائل، غاز) أراجع على الكروت كلها مرة أخيرة أمام الطفل وأشاور وأقول (صلب، سائل، غاز).
  11. أسأل الطفل وريني الغاز ← والطفل يشاور على الكات الأخير.
  12. أسأل الطفل وريني السائل ← والطفل يشاور على الكارت الوسط.
  13. أسأل الطفل وريني الصلب ← والطفل يشاور على الكارت الأول.
  14. أشاور على كارت (3) غاز وأسأل الطفل ايه ده؟ الطفل ← غاز.
  15. أشاور على كارت (2) سائل وأسأل الطفل ايه ده؟ الطفل ← سائل.
  16. أشاور على كارت (1) صلب وأسأل الطفل ايه ده؟ الطفل ← صلب.
  17. ألم الكروت بالترتيب وألم المفرش وأضع الأدوات على الرف ثم أقول للطفل (دلوقتي دورك).
    وسيلة التصحيح الذاتي:
    لا توجد وسيلة التصحيح الذاتي. ( تصحيح الخطأ بالتعرف علي حالات المادة )
حصة هذا:

ترك تعليقاتكم

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.

All rights reserved to Al-Folk Charitable Foundation © 2021